Шосте масове вимирання вже почалось, і винні у цьому ми
Згідно з новим дослідженням, шосте масове вимирання на Землі вже почалося, і люди — його рушійна сила. “Нещодавні показники вимирання — безпрецедентні в людській історії та вельми незвичайні в історії Землі”, — йдеться у доповіді, опублікованій у журналі Science Advances. “Наша світова спільнота почала руйнувати інші види в прискореному темпі, зумовивши період масового вимирання, аналогічних якому не було 65 мільйонів років”.
Дослідники вдалися до “надзвичайно помірних припущень”, щоб обчислити показники обсягів вимирань під час попередніх п’яти випадків повних винищень. Виявилося, що середній показник швидкості, з якою хребетні вимирали протягом минулого століття, аж у 114 разів вищий за нормальний.
Наприклад, згідно з публікацією, близько 477 видів хребетних тварин зникли від 1900 року. Якщо спиратися на дані про попередні вимирання, за цей самий час можна було б очікувати вимирання лише дев’яти видів, якби ж не втручання людства.
“Щоб вимерло таке число видів, як у попередньому столітті, знадобилося б ... від 800 до 10 000 років”, — сказано в доповіді. “Ці оцінки виявляють винятково швидку втрату біологічної різноманітності впродовж кількох останніх століть, і це означає, що шосте масове вимирання вже розпочалося”.
Попередні п’ять масових вимирань сталися задовго до того, як люди розселилися на Землі, і прийнято вважати, що їх спричинили здебільшого природні катастрофи, зокрема вплив астероїдів чи виверження вулканів.
Останнє масове вимирання сталося приблизно 65 мільйонів років тому, винищивши динозаврів. У цілому кожна така подія щоразу призводила до зникнення аж до 96 % усіх видів на планеті.
Фото: Chris Jek, AFP/Getty ImagesЗа минулі кілька століть кілька видів тварин були відмічені як вимерлі, в тому числі — китайська веслоноса риба, китайський річковий дельфін, піренейський козеріг і західноафриканський чорний носоріг.
Нещодавно Служба рибних ресурсів та дикої природи США оголосила, що наполягатиме на вилученні вимерлої східної пуми зі списку тварин, яким загрожує вимирання. “Схоже, що “велика кицька” зникла близько 70 років тому”, — констатувало агентство. Її зникнення значною мірою пов’язане з надмірним полюванням і втратою середовища існування, починаючи з імміграції європейців у 1800-х.
Серед видів, які Всесвітній фонд природи визначив як такі, що знаходяться на критичній межі, тобто можуть вимерти нині, — амурський леопард, чорний носоріг, шкіряста черепаха, суматранський тигр і західна рівнинна горила. “Всього за три покоління теперішня швидкість вимирання може різко змінити число видів на планеті”, — постійно наголошується в дослідженні. Після попередніх вимирань відновлення біорізноманітності відбувалося від сотень тисяч до мільйонів років.
Науковці стверджують: ще не пізно уникнути справжнього шостого масового вимирання, але “для цього знадобиться швидкі, значно інтенсивніші зусилля, щоб зберегти вже загрожені види та послабити впливи на їхні популяції — помітну втрату середовищ існування, надмірне використання з метою зиску та кліматичну зміну”.
“Однак віконце можливостей швидко зачиняється”.
Джерело: usatoday.com
Для КліматІнфо переклала та підготувала Марія Косенко
http://climateinfo.org.ua/content/shoste-masove-vimirannya-vzhe-pochalos-i-vinni...